تبلیغات
مقاله - روانشناسی مرگ
پنجشنبه 26 اسفند 1389

روانشناسی مرگ

   نوشته شده توسط: رضا    

فرهنگی و هنری

 مسائل زناشویی  روان شناسی   تغذیه وبهداشت  پزشکی  اینترنت وكامپیوتر

مقالات تاریخی

 گنجینه سخن بزرگان مقالات اجتماعی  مقالات سیاسی دانلود پاورپوینت

اخبار جدید

آخرین اخبار اطلاعات درباره زلزله ژاپن

آخرین اخبار از زلزله ژاپن/ آیا سونامی به ایران خواهد رسید؟

فیلم سینمایی "جدایی نادر از سیمین" به کارگردانی اصغر فرهادی برنده سه جایزه جشنواره فیلم برلین شد.

ازدواج خواهرزاده احمدی نژاد با دختر تاجر ترک + عکس

عکس جوانی پوتین ،احمدی نژاد،سارکوزی،مرکل و اوباما

عکس جالب از جشن تولد علی کریمی روز ۱۸ آبان

پایان دنیا در سال ۲۰۱۲ ؟!

خبرنگاركیهان متهم به باج خواهی و سواستفاده شدروانشناسی مرگ       

نحوه برخورد با داغ عزیزانمان

مطلبی که تحت عنوان روانشناسی مرگ مطالعه می فرمائید مربوط به نحوه بر خورد ما با داغ عزیزانمان است.

 

داغ عزیزانمان

هر از چند گاهی خبر فوت یكی از بستگان ، دوستان و نزدیكانمان خواب غفلت را از سرمان می پراند. و اگر آن عزیز از دست رفته یكی از افراد خانواده ما باشد به ویژه همسر، می تواند ، شوك شدیدی نیز بر ما وارد كند.

در حوزه روانشناسی ، فشارهای روانی و مشكلات به دسته های مختلف تقسیم می شوند كه در بعضی مواقع آدمی با استفاده از توان و استعداد خود یا دیگری ، می تواند آنها را حل كرده یا تغییر دهد و بعضی مسائل نیز هست كه صرفاً باید آنها را تحمل كرد.

اما مرگ از مقوله دوم است. یعنی ما نمی توانیم آن را حذف كنیم. بهتر است بگوئیم كه سهم هر كس از مرگ عادلانه بوده و سهم هیچ كس ضایع نمی شود. خیلی چیزها، و اتفاقات، ممكن است كه نصیب ما نشود ، ولی آسوده خاطر باید بود كه حتی اگر سرمان شلوغ باشد و نتوانیم به مرگ فكر كنیم یا برای آن برنامه ریزی كنیم ، بازهم سهم و نوبتمان در دفتر حی قیوم محفوظ است. پس می توان گفت كه مرگ حتمی است و چون به « وجود» ما مربوط می شود ، اساسی و بیشتر اوقات تنش زاست.

 

با مسئله مرگ خود و عزیزانمان چگونه كنار بیاییم؟!

۱) به جای اینكه همواره از اساسی ترین مسئله زندگیمان فرار كنیم ، یا خود را به فراموشی بزنیم یا خود را به چیز دیگری سرگرم كنیم. بهتر آن است كه در طول زندگی حداقل یكبار صمیمانه با آن روبرو شویم و تكلیف خود را با آن روشن سازیم. اگر از نظر محتوایی به مرگ نمی اندیشیم ، و برای زندگی برنامه نمی ریزیم ، حداقل در مورد چگونگی برخورد خودمان و بستگانمان با مرگ برنامه ریزی كنیم.

۲) در آموزه های دینی درمورد نوشتن وصیت نامه ، یاد مرگ ، گذر به قبرستان و .... بارها شنیده ایم. حالا بیائیم با همسر و فرزندان، برادر و خواهر و والدین خود برنامه مرگ خود و سایر افراد خانواده را مرور كنیم. باید مطمئن باشیم كه می توانیم در این خصوص، برنامه بریزیم ، چون فقط و فقط یك مجهول داریم و ما بقی مسائل معلوم و آشكار است. و آن مجهول نیز نوبت مرگ ما در رابطه با دیگر عزیزانمان هست. ( كه البته زیاد هم مهم نیست) . مهم این است كه مسئله مرگ قوی و واضح وجود دارد و آماده برنامه ریزی هست.

۳) از آنجا كه اغلب اوقات به هنگام پیشامد مرگ عزیزان، به علت هیجانات شدید ، و تالمات روحی تصمیم گیری مشكل است ، گنجاندن بعضی موارد در برنامه ریزی مرگ خود یا عزیزانمان ضروری است.

الف) چون معمولا مرگ از ما اجازه حضور نمی گیرد تا به مانند عروسی ، تدارك ببینم . لذا بهتر است مبلغی برای چنین مراسمی در نظر بگیریم.

ب) تكلیف بدهی ، دفتر چه های قسط ، سرمایه گذاریها، دیون ، اموال منقول و غیر منقول را روشن سازیم و به جای بازماندگان خودمان برای خودمان حلالیت های لازم را بطلبیم.

ج ) كیفیت مراسم ها ، خیرات ها ، نوع سخنرانی ، مداح ها ، مسائل مربوط به تهیه قبر و ... را مشخص كنیم. بهتر است متنی كه حاصل تجربه ما در زندگی هست را تهیه كنیم تا سخنران از زبان ما برای مستمعین قرائت كند.( به عنوان قسمتی از وصیت نامه)

د ) نحوه اطلاع رسانی به دوستان را در برنامه بگنجانیم ، اگر خودمان سلیقه خوبی داریم می توانیم حداقل در مورد خودمان اعلامیه ترحیم تهیه و جای تاریخ آن را خالی بگذاریم(‌ بهتر است از جملاتی مانند « مرگ زود هنگام » ، « مرگ نا بهنگام» و یا « مرگ ناگهانی» در اعلامیه ترحیم استفاده نكنیم، چون ممكن است امر بر ما مشتبه شود و فكر كنیم كه مرگ زمان خاصی دارد.)

هـ ) از آنجا كه به هنگام داغ عزیزانمان ، برون ریزی هیجانات و غمها اجتناب ناپذیر است، در مورد كیفیت گریه كردن و یا نحوه سرو صدا كردن و بی تابی ، از هم اكنون ،فكری كنیم.

۵) خیلی خود را موظف به گفتن یك امر محال نكنیم. مثلاً به هنگام صحبت در مورد مرگ، بسیار شنیده می شود كه از جمله « خدا نكنه» استفاده می شود. البته افراد منطقی تر این جمله را عقلانی تر می گویند . بدین صورت:« بعد از صد سال یا دویست سال ...» یا اینكه « اگر یك روزی مرگ فرا رسید» . كه این هم اگرچه از جمله« خدا نكنه » بهتر است، ‌ولی بازهم هیچ كس حتی خدا یك چنین قولی را مبنی بر زندگی طولانی به ما نداده است. لذا بهتر است از ادبیات روان تری در رابطه با مرگ استفاده كنیم.

شاید با خواندن متن بالا تا اینجا كمی تعجب كنیم ، و فكر كنیم این حرفها كمی یا حتی خیلی غیر منطقی است. ولی با خواندن مطلب ذیل شاید تا اندازه ای بتوانیم ، نوع دیگر دیدن و اندیشیدن را نیز تجربه كنیم.

از نظر روانشناختی وقتی مرگ عزیزانمان اتفاق می افتد ، ۴ مرحله متوالی به ترتیب اتفاق می افتد كه باید از این مراحل عبور كرد.

۱ ) مرحله انكار

۲ ) مرحه خشم

۳) مرحله غم

۴) مرحه پذیرش

۱) در مرحله انكار، قبول مرگ عزیزمان بسیار غیر ممكن خود را نشان می دهد. این مسئله مخصوصاً در حوادثی كه منجر به مرگ مغزی می شود بیشتر مشهود است. بی دلیل نیست بیشتر بازماندگان فردی كه مرگ مغزی شده است، با اهداء ‌اعضاء ‌موافقت نمی كنند. چون انكار واقعیت مرگ یكی از مراحل است. برنامه ای كه در بالا به آن اشاره كردیم كمك موثری به ما می كند كه این مراحل را به خصوص مرحله انكار را به سرعت سپری كنیم.

۲) در مرحله خشم ،‌ در اینجا اگرچه مرگ عزیزمان را باور كردیم ولی نسبت به علل آن خشم می گیریم و جالب این است كه این خشم را ممكن است به دیگران نیز انتقال دهیم. این مسئله را بیشتر در چنین حوادثی شاهد هستیم : تصادفات رانندگی ؛ سكته هایی كه به خاطر یك بگو مگو پیش آمده؛ یا در اتاق عمل جراحی كه ممكن است با پزشك سر دعوا برداریم . لذا به هنگامی كه در این مرحله هستیم ، ممكن است حرفهای ناشایست به مسببین بزنیم یا دست به انتقام یا رفتارهای تهدید كننده بزنیم. اگر فردی به علت تصادف باعث مرگ كسی شده است ، بهتر آن است كه در این مرحله ، اقدامی به گرفتن رضایت از بازماندگان متوفی نكند كه نتیجه عكس خواهد گرفت. اگر هم مسببی برای مرگ عزیزان نیابیم ممكن است خدایی ناكرده ، شروع به شكایت از خدا بكنیم ، مثلا « خدایا چرا باید اینطور می شد یا ...» . برنامه ریزی مرگ كه در این یادداشت اشاره شد ، موجب عبور سریع از مرحله خشم می شود.

۳) مرحله غم ،‌ نسبت به سایر مراحل قبل طولانی تر است. ولی حداكثر نباید از شش ماه بیشتر شود. در غیر این صورت ، مسئله افسردگی و درمان آن باید در نظر گرفته شود. برنامه ریزی برای مرگ ، كمك فراوانی در جهت كوتاه شدن این مرحله می كند.

تمركز زدایی نیز تكنیكی هست كه می تواند در این زمینه به فرد غمگین كمك كند و آن اینست كه به جای تمركز بر روی خاطراتی كه با متوفی داشته ایم. دنیای دید خود را وسیع كنیم و وقت بیشتری با زندگان بگذاریم ، یعنی كسانی كه هنوز نوبت از دست رفتنشان نرسیده است. بیشتر اوقات فقط یك داغ عزیز دیده ایم و این فرصت خوبی است كه بیشتر به دیگر عزیزانمان نزدیك شویم و قدر آنها را بدانیم.

۴) مرحله پذیرش كه از دید عموم ، به اشتباه فراموشی مردگان نام گذاشته می شود، مرحله آخر در رابطه با مرگ عزیزان است. همه باید به این مرحله برسند ولی برنامه ریزی در مورد مرگ اولاً‌ باعث تسهیل این روند می شود ؛ ثانیاً موجب سرعت آن می شود ؛ ثالثاً عوارض منفی ناشی از داغ عزیزان را از بین می برد،‌به علاوه اینكه به ما در خودشناسی بینش می دهد.

استفاده دیگری كه از این مراحل می شود ، نحوه تسلی دادن به بازماندگان و داغ دیدگان است. اگر ما با این مراحل آشنا باشیم ، به نحو موثر و مفیدی با بازماندگان همدردی می كنیم.

الف) به فرد داغ دیده مخصوصاً در مراحل نخست ، نصیحت نكنیم مثلا اینكه «این شتری هست كه در خانه همه می خوابه » یا اینكه « تو باید صبور باشی ، تو باید تكیه گاه باشی ». همچنین به او نگوئیم « تو غمگین نباش ، او الان در بهشت جایش خوب است » .

ب )‌ بیشترین كمك ما به داغ دیدگان ابراز همدردی با جملاتی مانند: « فوت عزیزتان برای ما نیز بسیار متاثر كننده بود» یا « واقعا داغ بزرگی برای شما بوده »یا « الان لحظات سختی باید برای شما باشد».

ج )‌ شاید بتوان گفت سكوت و در آغوش گرفتن داغ دیده، كمك بسیار موثری به او در طی كردن مراحل چهارگانه پذیرش مرگ است.

د )‌كمك به داغ دیده در جهت كارهای اجرایی متعدد ‌از قبیل ،‌كارهای پزشكی قانونی، هماهنگی جهت صدور مجوز و كفن و دفن، هماهنگی مراسمات و .... ، بسیار در تسكین داغ دیده موثر است.

هـ )‌ در مرحله سوم یعنی غم ، كه معمولاً مراسمات تمام شده و شركت كننده گان نیز دور فرد را خلوت كرده اند و بیشتر بعد از هفتم یا چهلم نمود پیدا می كند، بهتر است كه به این افراد سر بزنیم ، یا آنها را به منزل دعوت كنیم . همچنین با صحبت های شناختی ،‌فلسفی یا توصیه های دینی و نصیحت هایی را كه در بند (‌الف ) ‌آورده شده، می توانیم مرحله خروج از غم و پذیرش را سهل كنیم. به شرطی كه بستر مناسبی از نظر محیطی فراهم كرده باشیم.

در خاتمه باید به این موضوع اشاره كنیم كه برنامه ریزی برای مرگ كه در اوائل این یادداشت توضیح داده شد. اولا عبور از چهار مرحله كنار آمدن با مرگ عزیزان را تسهیل می كند . ثانیاً پرداختن به این برنامه ، ناخودآگاه ما را به سوی فلسفه زندگی و مرگ می كشاند و می تواند باعث تغییر در رویه زندگی ما شود. با این برنامه ما متوجه این نكته مهم می شویم كه آرزوها و برنامه های خیالی و زیادی برای اهداف نه چندان روشن آینده خود داریم ، لیكن مرگ را كه كاملا طبیعی و در كنار ماست و مهمترین مرحله زندگی را تشكیل می دهد ، غیر منصفانه نادیده می گیریم.

مرگ را هم اكنون برای خود و عزیزانمان با برنامه قبلی بپذیریم ، قبل از آنكه بدون آمادگی، ما را فراگیرد.

/
ravanshenasan.comمطالب مشابه:
هوش هیجانی و روابط زناشویی
دلایل بلوغ جنسی دیررس

ختلالات شخصیتی در سنین نوجوانی

علل گرایش زنان به آرایش افراطی آرایش

دلایل بلوغ جنسی دیررس

تفاوت های زنان و مردان از نظر شیوه های ارتباطی

روان شناسی اسلامی


 زناشویی وبارداری
 روان  شناسی

مشكلات جنسی،علت 50در صد طلاقها

ناتوانی جنسی

انحراف جنسی چیست؟

ارگاسم در زنان

تربیت جنسی فرزندتان را جدی بگیرید


روانشناسی رنگ ها

در هر سنی چگونه با کودک بازی کنیم ؟

 روانشناسی شادی

مردان مریخی زنان ونوسی

خنده بر هر درد بی درمان دواست!

 


كودكان

دینی ومذهبی

آیا می خواهید فرزندتان نابغه باشدر

عزت نفس در كودكان

چطور كودكان را در سفر سرگرم کنیم؟

روان شناسی کودک

کودکان پیش گویی می کنند

کوچولوی دروغ گویتان را متهم نکنید

 فتوا دادن محمد ص از نگاه دکتر شریعتی

شریعتی و اسلام سیاسی

اسماعیلت را قربانی کن .

گفتگوی دوست داشتنی ما با خدا (حتما بخوانید)

مبنای حقوق بشر غربی چیست و چرا با اسلام سازگاری ندارد؟

عمومی

دانلودپاور پوینت

بازیگرانی که نیم قرن از عمر خود را در سینمای ایران گذراندند

ما هنوز ”دختری با کفش های کتانی” را دوست داریم

استفاده از بعد سوم

تصویر وقایع انقلاب به شیوه میدانی

نگاهی به یک فیلم پر فروش: اخراجی ها

 

دانلود پاورپوینت سه داستان کوتاه و تاثیر گذار

دانلود پاورپوینت داستانی از خِرد باستان

دانلود پاورپوینت پرواز

دانلود پاورپوینت نکات تاثیر گذار در توسعه شخصیت

دانلود پاور پوینت :قدر بزرگان

پاور پوینت دنیا از نگاه ناسا
منبع:
http://daneshjoo2010.mihanblog.com


Cialis 20 mg
جمعه 16 آذر 1397 06:35 ق.ظ

Thank you! I appreciate it.
low dose cialis blood pressure cialis 5mg buy cheap cialis in uk 5 mg cialis coupon printable prezzo di cialis in bulgaria when can i take another cialis click here take cialis we recommend cheapest cialis prezzo di cialis in bulgaria ou acheter du cialis pas cher
Cialis generic
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:24 ق.ظ

Whoa many of beneficial tips!
acheter cialis kamagra cilas free cialis cialis online holland canadian discount cialis buy online cialis 5mg only best offers cialis use enter site 20 mg cialis cost tadalafilo cialis prezzo di mercato
buy cialis delhi
سه شنبه 13 آذر 1397 04:19 ب.ظ

Great advice. Cheers.
cialis pills price each rx cialis para comprar cialis prices cialis 20mg prix en pharmacie cialis online nederland cialis patent expiration cialis 20 mg cialis tablets purchase once a day cialis cialis usa cost
buy cialis online without a prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 04:57 ق.ظ

Great facts, Cheers!
buy cialis cheap 10 mg buying brand cialis online cialis en 24 hora rx cialis para comprar cialis 5 mg para diabeticos deutschland cialis online venta de cialis canada walgreens price for cialis generic cialis pill online cialis 100mg suppliers
buy tadalafil no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 04:51 ب.ظ

You actually said it superbly!
cialis alternative discount cialis buy name brand cialis on line cialis pills boards prices for cialis 50mg cialis name brand cheap purchase once a day cialis cialis 50 mg soft tab cialis canadian drugs cialis 05
buy generic cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 04:15 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
canada discount drugs cialis cost of cialis per pill ou trouver cialis sur le net cialis for sale in europa cialis pills price each canadian cialis callus cialis for sale south africa generic cialis cialis 5 mg para diabeticos
buy generic cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 04:19 ق.ظ

Appreciate it! Plenty of knowledge.

cialis rckenschmerzen venta cialis en espaa does cialis cause gout cialis lowest price generic cialis with dapoxetine only here cialis pills cialis for bph cialis prezzo di mercato cialis prices in england cialis daily new zealand
where to buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 04:51 ب.ظ

Good information. With thanks!
cialis 10mg prix pharmaci cialis farmacias guadalajara cialis rezeptfrei rezeptfrei cialis apotheke cialis tadalafil online cialis kaufen bankberweisung no prescription cialis cheap cialis herbs prix de cialis 200 cialis coupon
buy cialis germany
شنبه 10 آذر 1397 03:55 ق.ظ

You said it very well.!
cialis 10mg prix pharmaci generic cialis 20mg tablets cialis tablets for sale we choice cialis uk calis cialis 20 mg cost cialis generika in deutschland kaufen tadalafil low dose cialis blood pressure precios de cialis generico
buy tadalafil no prescription
جمعه 9 آذر 1397 04:39 ب.ظ

Very good write ups, Thanks a lot!
usa cialis online cialis great britain warnings for cialis low dose cialis blood pressure weblink price cialis tarif cialis france are there generic cialis buying cialis overnight only now cialis 20 mg comprar cialis navarr
buy cialis without a doctor's prescription
جمعه 9 آذر 1397 04:53 ق.ظ

Wow quite a lot of great facts.
cialis 20mg cialis efficacit price cialis wal mart pharmacy cialis great britain cialis generico in farmacia cialis qualitat try it no rx cialis free cialis achat cialis en suisse brand cialis nl
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:31 ب.ظ

Amazing posts. Many thanks.
prix de cialis callus cialis tadalafil online cialis without a doctor's prescription brand cialis nl cialis patentablauf in deutschland cialis online buy cialis sample pack viagra or cialis cialis 5 mg
buy cialis online cheap
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:38 ق.ظ

Truly a good deal of superb info!
cialis ahumada cialis uk buy cialis online legal buying cialis on internet cialis without a doctor's prescription we like it cialis soft gel cialis generico postepay cialis pills cialis pas cher paris comprar cialis 10 espa241a
buy cialis uk
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:53 ب.ظ

Nicely put. Cheers.
brand cialis generic cialis with 2 days delivery when can i take another cialis click here to buy cialis buy cialis online cheapest cialis para que sirve acheter du cialis a geneve prix cialis once a da cialis for bph cialis generico en mexico
buy cialis with no prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:03 ق.ظ

Good write ups, Many thanks!
cialis generico postepay callus cialis 30 day sample cialis canada buy cialis sample pack cialis free trial generic cialis at the pharmacy cialis 5mg cialis generico cialis 20mg prix en pharmacie
buy levitra generic
جمعه 20 مهر 1397 07:18 ق.ظ

Thanks a lot, I appreciate this!
buy levitra online buy levitra cheap 20mg levitra levitra 10 mg prezzo buy levitra online levitra without a doctor prescription cheap 20mg levitra vardenafil 20mg levitra online levitra prices
buy cialis online no prescription
سه شنبه 10 مهر 1397 06:22 ب.ظ

You said it very well..
generic low dose cialis cialis 20mg get cheap cialis fast cialis online no prescription cialis cheap click here take cialis buy generic cialis cialis for sale cialis in sconto cialis canada
buy cialis online cheap
یکشنبه 8 مهر 1397 12:00 ب.ظ

Kudos, Numerous write ups.

buy cialis online legal generic cialis at the pharmacy cialis arginine interactio cialis generic tadalafil buy click here cialis daily uk chinese cialis 50 mg buy cialis cialis 20mg buy cialis online nz cialis dosage amounts
canada drug pharmacy
یکشنبه 1 مهر 1397 12:56 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
drugs for sale in canada drugs for sale on internet drugstore online shopping canadian discount pharmacies in ocala fl canada pharmaceuticals online drugs for sale deep web online canadian discount pharmacies canadian prescription drugstore how safe are canadian online pharmacies canadian medications by mail
http://buycialisky.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:17 ب.ظ

You stated this terrifically!
we recommend cheapest cialis cialis daily dose generic warnings for cialis prescription doctor cialis cialis kaufen bankberweisung cialis for bph cialis super acti cialis uk cialis generico en mexico buy cialis online
Сialis
سه شنبه 20 شهریور 1397 06:56 ق.ظ
It's hard to find educated people for this topic, however, you sound like you know what you're talking about!
Thanks
buycialisonla.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:57 ق.ظ

With thanks! Great information!
purchase viagra online uk viagra pills buy viagra pills online uk where can i order viagra online viagr buy levitra cheapest generic viagra uk cheap viagra online uk buy brand viagra online viagra uk prescription
http://viagraessale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:33 ب.ظ

Terrific content. Thanks!
prix cialis once a da generic cialis review uk cialis 5 mg para diabeticos cialis coupons prices for cialis 50mg click here take cialis cialis dosage prescription doctor cialis pastillas cialis y alcoho cialis e hiv
http://babecolate.com/buy-inexpensive-cialis.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:25 ب.ظ

Regards. A good amount of tips.

cialis prezzo in linea basso cialis lilly tadalafi only here cialis pills tarif cialis france cialis ahumada trusted tabled cialis softabs no prescription cialis cheap only now cialis for sale in us venta cialis en espaa cialis prices
Cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:17 ق.ظ

You actually explained this fantastically!
cialis herbs cialis 20mg preis cf cheap cialis cialis online only here cialis pills generic cialis review uk cialis y deporte cialis generico online wow cialis tadalafil 100mg where cheapest cialis
Buy cialis online
جمعه 7 اردیبهشت 1397 11:07 ب.ظ

Nicely put. Cheers!
cialis y deporte cialis savings card cialis dosage recommendations cialis generisches kanada when can i take another cialis ou trouver cialis sur le net callus cialis lowest price cialis prezzo al pubblico we recommend cialis info
Viagra daily
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:33 ب.ظ

You have made your point!
how to get prescription viagra buy viagra thailand where can i buy viagra online buying cheap viagra online how can i get viagra online safe place to buy viagra online buy generic viagra online tadalafil buy viagra onlines viagra professional
Online cialis
شنبه 18 فروردین 1397 07:32 ق.ظ

Tips well taken..
buying brand cialis online cialis 5 mg only now cialis 20 mg best generic drugs cialis cialis for daily use cialis en mexico precio cialis side effects precios cialis peru cialis daily dose generic cialis 10 doctissimo
Generic cialis
شنبه 4 فروردین 1397 06:44 ق.ظ

You actually mentioned it very well!
cialis for sale in europa cialis alternative cialis generico en mexico cialis daily dose generic cialis kaufen cialis 20mg buying cialis overnight viagra cialis levitra fast cialis online cialis generico milano
Cialis online
دوشنبه 28 اسفند 1396 12:19 ب.ظ

You actually explained that exceptionally well!
200 cialis coupon cialis side effects dangers acheter du cialis a geneve we choice free trial of cialis cialis in sconto buying cialis in colombia cialis y deporte cialis 5mg prix cialis name brand cheap cialis online nederland
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30